W ostatnią środę kwietnia 2025 roku zaprosiłem turystów na 38. spacer historyczno-krajoznawczy organizowany przez Muzeum Karkonoskie i Regionalną Pracownię Krajoznawczą Karkonoszy działającą w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze. Tym razem za cel spaceru wybrałem Termy Cieplickie. Ten bardzo popularny obiekt oddany do użytku w 2013 roku został zbudowany za 50 milionów złotych. Czy był to potrzebny wydatek. Patrząc na liczbę odwiedzających to miejsce odpowiedź jest tylko jedna. Oczywiście był potrzebny i stał się jedną z głównych atrakcji ściągających do Jeleniej Góry turystów. Przygotowano dla nich basen sportowy z torami pływackimi, basen rekreacyjny, dwa termalne baseny zewnętrzne, strefę spa, zjeżdżalnie, kawiarnię, strefę odpoczynku. Prowadzone są tu także dodatkowe zajęcia skierowane zarówno do dorosłych jak i dzieci.
Aby powstały termy należało zacząć od wykonania odwiertu. Jak się okazało nie było to sprawą prostą. Schodzi on bowiem na głębokości ponad 2 tysięcy metrów. Dzięki jednak temu zapewniono stały dostęp do wody termalnej wykorzystywanej w obiekcie codziennie. Oczywiście ze względu na zbyt wysoką temperaturę pozyskiwanej wody zanim zostanie ona wykorzystana musi zostać ochłodzona. Nie stanowi to jednak żadnego problemu.
Termy od powstania zostały odwiedzone przez ponad milion klientów. Jest to dobry wynik. Trzeba jednak pamiętać, że do obiektu nie można wpuścić jednorazowo wszystkich chętnych. Ze względu na przepisy bhp czy p.poż. został wprowadzony limit korzystających jednorazowo z tej atrakcji.
W okresie letnim kiedy otwarte są baseny zewnętrzne dla gości przygotowano plażę z leżakami oraz zewnętrzny bar. Kawiarnia wewnętrzna usytuowana na piętrze jest dostępna zarówno dla osób oczekujących czy odwiedzających jak i dla korzystających z basenów.
Termy zostały zbudowane na terenie należącym wcześniej do zakładów papierniczych powstałych w 1854 roku. Pierwsza fabryka została zbudowana przez Heinricha Füllnera. W roku 1945 podjęto organizację Fabryki Maszyn Papierniczych Fampa. Od roku 1990 była to Beloit Poland S.A., a po jej bankructwie PMP Poland S.A. Obecnie są to zakłady Valmet.
Wracając jednak do początku, założyciel zakładów Heinrich Füllner, jak każe tradycja, by mieć na oku swój interes zbudował tuż obok nich swój dom. Dzisiaj w obiekcie tym, mieszczą się biura zarządu Term Cieplickich. Dlatego też dzięki naszemu prowadzącemu mogliśmy obejrzeć ten piękny budynek z każdej strony.
Kończąc relację ze spaceru dziękuję prezesowi Piotrowi Paczóskiemu za przychylność przy organizacji spaceru oraz dyrektorowi Robertowi Grześkowiakowi za ciekawe oprowadzanie po obiekcie.
Dodam jeszcze, że zarząd Term Cieplickich przygotował dla nas pakiet darmowych wejściówek, które otrzymali zwycięscy przeprowadzonego przeze mnie konkursu krajoznawczego z wiedzy pozyskanej podczas zwiedzania term.
Krzysztof Tęcza